Jak wynika z wypowiedzi zawartej w artykule "Dekret o reformie rolnej nie wymagał wydawania decyzji administracyjnych“; prawo.pl; 18.02.2011(https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/dekret-o-reformie-rolnej-nie-wymagal-wydawania-decyzji-administracyjnych,36255.html) Prokuratoria Generalna jest w pełni świadoma, że nieruchomości podlegające reformie rolnej według współczesnego orzecznictwa, niekoniecznie zostały objęte przez Skarb Państwa w okresie PKWN/PRL. I bynajmniej jej to nie zdziwiło. Uznała po prostu iz jest to jeszcze jeden z procesów, w których nabycie może być oddalone w czasie od objęcia własności w posiadanie (np nabycie spadku).
Kilka lat później (zdaje się ok 2018 roku) zaczęliśmy zasypywać Prokuratorię Generalną informacjami o tzw sprawie nieruchomości przy ul K 53 w M. To znaczy informacjami o przypisaniu przez instytucje III RP praw Skarbu Pastwa do dobrze udokumentowanej prywatnej nieruchomości w jakimś nieujawnionym procesie, o traktowaniu przez instytucje III RP jej prywatnych właścicieli jak nielegalnych squatersów na cudzej własności, o całkowitym ignorowaniu przez instytucje IIIRP nie tylko zapisów ksiąg wieczystych, ale także całej spójnej z nimi dokumentacji etc.
Jednak ta trwająca ok. 6 lat korespondencja najwyraźniej nie skłoniła Prokuratorii Generalnej do refleksji, że może być coś nie tak z jej koncepcją nabycia-nie-objęcia nieruchomości przez Skarb Państwa rozumianej jako analogia do nabycia spadku. I co więcej Prokuratoria Generalna najwyraźniej nie zauważyła, że cały proces "obejmowania" wydaje się wyglądać jak wywłaszczanie drogą instytucjonalnego mobbingu właścicieli pewnej grupy nieruchomości. A konkretnie tych nieruchomości których prawa pokazują, że PKWN/PRL przeprowadził reformę rolną inaczej niż wynika ze współczesnego orzecznictwa SN wiążącego wykonanie reformy rolnej bezwarunkowo z datą i stanem prawnym z 13 września 1944 (dzień wejścia w życie reformy rolnej). I nie wynika to bynajmniej z tzw "komunistycznych" błędów, ale z tego, że stan prawny z 13 września 1944 roku był niejednokrotnie ukształtowany przez przymusowe działania niemieckiej administracji z lat 1939-1944, którą PKWN/PRL uważał za nielegalną.
Ciekawi jesteśmy czy Prokuratoria Generalna poświęciła choć sekundę refleksji nad legalnością niemieckiej administracji z lat 1939-1944 zanim wytworzyła sobie koncepcję nieruchomości nabytych w wyniku reformy rolnej przez Skarb Państwa automatycznie (bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności) w dniu 13 września 1944 roku. Życzliwie domniemamy, że jej refleksja nie sięgnęła aż tak daleko. więcej